Zde můžete vkládat své dotazy související s činností Městské části Praha 19 a Úřadu Městské části Praha 19.

Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 19 nebo voleným zástupcem samosprávy.
Upozorňujeme, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům - toto není diskusní server.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu.

Abychom mohli řádně vyřídit Váš podnět, zanechávejte na sebe prosím zpětnou vazbu.


                               

 Čas a datum :        30. srpen - 2019- 15:36
 Jméno :               Veronika
Vážení,
dovolím si vyjádřit zde jednu nemalou prosbu, nejdříve však pár slov k problematice. Plně respektuji a zároveň schvaluji rozhodnutí některých městských částí nesekat zbytečně travnaté plochy z důvodu extrémního vysychání půdy. Věřím, že je to krok, který přírodě pomůže udržet více vláhy a tudíž i zlepšit klimatické podmínky v obci. Zároveň však ale nerozumím tomu, proč se takováto "akce" nemůže trochu lépe promyslet a musí se vždy jít z extrému do extrému. Dodnes jsme sekali vše, občan byl spokojený, příroda nikoli. Nyní nesekáme, příroda je spokojená, občan nikoli. Opravdu přírodě tolik pomůže, když bude po kolena vysoká tráva kolem laviček? Opravdu klimatickou situaci tolik vylepší, když budou naše děti kolem dětských hřišť běhat po pás v trávě? V dnešní době? Kdy informace týkající se rozšíření klíšťové encefalitidy a boreliozy v Praze je jednou z hlavních zpráv na webových stránkách Prahy 19? Opravdu musím své dítě i sebe při každé procházce stříkat repelentem? Prosím Vás, zkuste se zamyslet, zda by nebylo možné udržovat zeleň alespoň v okolí laviček, dětských hřišť a kolem cest v parcích, které nám jiné městské části dříve tak záviděly. Sice tím možná trochu uškodíme přírodě, ale zároveň pomůžeme všem zoufalým maminkám, jejichž děti zrovna začínají capkat a jimž jen těžko vysvětlíte, že do vysoké trávy se nechodí. Pomůžeme tak důchodcům, kteří na blízko špatně vidí, aby při posezení na lavičce nechytili nebezpečné klíště. Pro ty ekonomicky smýšlející - pomůžeme tím daňovému poplatníkovi, aby jeho šance na chycení klíštěte a nakažení se encefalitidou byly co možná nejnižší a mohl tak dále pracovat a platit daně, místo toho, aby absolvoval dlouhodobé rehabilitace a trávil zbytek života v invalidním důchodu... Nezapomínejte, že jsou mezi námi i tací, kteří, i přesto, že by chtěli, nemohou být očkováni! Prosím vážně by to nebylo možné? Příklad - vstup do lesoparku a lavičky z ulice Sychrovská, dětské hřiště u ulice Pod Nouzovem apod...
Díky za přečtení a zamyšlení...


KOMENTÁŘ


[ zaslal Bc. Blanka Pokorná, DiS., 09/04/19 09:48 ]

Vážená paní Veroniko,
děkujeme za Vaši úvahu, názor, i zvážení úhlů pohledu na nový trend údržby zeleně a to i s ohledem na klimatickou změnu, která je dnes tak častým a velmi diskutovaným tématem. Z průzkumů vychází, že si dopady vývoje, resp. změny klimatu uvědomuje většina lidí, ale prakticky nikdo není ochoten přijmout jakákoliv opatření a tak nějak se čeká, jak to dopadne. Letošní rok byl průlomový v pohledu na údržbu zeleně a to nejen s ohledem na zadržování vody v krajině, ale i na dramatický úbytek hmyzu, který může mít stejně jako nedostatek vody, velmi nedobré dopady

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2810603-biolog-kdyz-omezime-sekani-travu-efekt-bude-okamzity-ted-mizi-hmyz-i-ptaci

Tyto požadavky na omezení údržby mělo jak Ministerstvo životního prostředí, tak Magistrát hl. m. Prahy. Na druhou stranu máte pravdu, že přisáté klíště nenadchne nikoho a strach z nákazy má asi každý.
Možná pro Vás bude zajímavá nová informace od vědců zabývající se přenosem lymské boreliózy.

https://budejovice.rozhlas.cz/pokud-kliste-odstranite-do-24-hodin-nenakazite-se-boreliozou-potvrdili-jihocesti-8027601

Další, co si mnoho lidí neuvědomuje, že vyhozením zejména zbytků potravin do kanalizace či sběrné nádoby tato pouť nekončí. Stejně jako krásný úmysl krmit nutrie v parku. Tyto zbytky potravin nejsou podepsané a ani není přesně určeno pro koho jsou. A tak je běžné, že hlodavci mají hody, a to i přes relativně časté deratizace není možné zejména potkany vyhubit, zejména na jejich hierarchii.
V této souvislosti bych si dovolila připomenout, že právě jedna z vývojových stádií klíštěte probíhá právě v hojné míře na hlodavcích. Nicméně zpět k sekání – souhlasím, že okolo laviček a na dětských hřištích by měla být údržba a četnost sečí zachována tak jako v minulosti. Co se týče parku u Sychrovské ulice, tak jeho údržba spadá pod Odbor ochrany prostředí MHMP.
V případě bližšího upřesnění či průběžných poznatků ohledně trávy a případného sekání se na mne neváhejte obrátit přímo mailem.
Děkuji B. Pokorná, OŽPD

odpověď


Vaše jméno*

e-mail*

komentář*
Můžete použít tyto HTML tagy:<p> <u> <i> <b> <strong> <del> <code> <hr> <em> <ul> <li> <ol> <span> <div>

Opište prosím čísla, která vidíte...*
 
.